Työntekijöitä on vaikea saada liikkumaan enemmän ja istumaan vähemmän, mutta joitain keinoja on kuitenkin tarjolla. Tuoreen katsaustutkimuksen perusteella ainakin säädettävät seisomatyöpöydät ja aktiivisuusrannekkeet saattavat toimia.
Tutkijat analysoivat 36 aikaisempaa katsaus- ja meta-analyysitutkimusta, jotka kattoivat yhteensä 214 tutkimuksen aineistot.
Tutkimuksissa selvitettiin monenlaisia keinoja lisätä työntekijöiden liikkumista, mutta kovin tehokkaita ratkaisuja ei löytynyt. Aktiivisuusrannekkeet ja liikuntapäiväkirjat auttoivat jonkin verran, sillä niiden kannustamana työntekijät ottivat keskimäärin tuhat askelta enemmän päivässä.
Seisomatyöpöytien käyttö puolestaan vähensi fyysistä passiivisuutta kuten istumista keskimäärin 75 minuutilla päivässä ja vaikutus oli vielä suurempi yhdistettynä opastukseen ja neuvontaan. Varsinaiseen fyysiseen liikuntaan pelkät seisomapöydät eivät vaikuttaneet.
Vaikka joitain suotuisia vaikutuksia havaittiinkin, mikään tutkituista työpaikkahankkeista ei saanut työntekijöitä harrastamaan kuntoa kohottavaa ja hengästyttävää liikuntaa. Istumisen vähentäminen ja kevyt liikunta ovat silti nekin hyväksi terveydelle.
Tutkimus julkaistiin Lancet Public Health -lehdessä.
Uutispalvelu Duodecim
(Lancet Public Health 2025;10:e295–308)
https://www.thelancet.com/journals/lanpub/article/PIIS2468-2667(25)00038-6/fulltext