Tupakoinnin terveyshaitat tunnetaan hyvin, mutta tutkimuksissa on keskitytty paljolti perinteisiin savukkeisiin. Tuoreen tutkimuksen perusteella sydänhaitat ulottuvat kuitenkin myös sikareihin, piipun polttamiseen sekä nuuskaan ja purutupakkaan.
Viidentoista tutkimuksen aineistot kattavan analyysin perusteella sikareita pääasiassa tai ainoastaan polttavat sairastuvat ainakin aivoverenkiertohäiriöihin, sydämen vajaatoimintaan ja eteisvärinään muita todennäköisemmin.
Myös piipunpolttajat sekä nuuskaa, purutupakkaa ja muita ei-poltettavia tupakkatuotteita pääasiallisena tai ainoana tupakkatuotteenaan käyttävät sairastuivat sydän- ja verisuonitauteihin muita todennäköisemmin, tulokset osoittivat. Varsinkin tämä koski nuuskaa ja muita savuttomia tupakkatuotteita käyttäviä.
Eri tupakkatuotteisiin liitetyt sairastumisriskit vaihtelivat jonkin verran, mutta tämä voi johtua tupakan lisäksi monesta muustakin seikasta. Esimerkiksi piipunpolttajia oli aineistossa vähänlaisesti, mikä vaikuttaa tulosten luotettavuuteen.
Havainnot vahvistavat näyttöä tupakan terveyshaitoista riippumatta siitä, missä muodossa tupakkaa käytetään. Sydän- ja verisuonitautien lisäksi tupakka aiheuttaa muun muassa syöpää ja tyypin 2 diabetesta.
Uutispalvelu Duodecim
(JAMA Network Open 2025;8:e2453987)